FAlbum 0.6.5 - en to ja translation catalogue (62 entries)

en: Recent Photos
ja: 最近追加された写真

en: View all recent photos
ja: 最近の写真をすべて表示する

en: Tags
ja: タグ

en: See the most recent photos posted, regardless of which photo set they belong to.
ja: フォトセットに関わらず、最新の写真が掲載されています。

en: View all pictures in #title#
ja: #title# の全てを表示する

en: This photoset has #num_photots# pictures
ja: このフォトセットには、 #num_photots# 枚写真があります

en: View as a slide show
ja: スライドショーの表示

en: Click to view next image
ja: クリックして、次のイメージを見てください。

en: Click to return to album
ja: アルバムに戻るには、クリックしてください。

en: Previous
ja: 戻る

en: Previous Photo
ja: 前の写真

en: Next
ja: 進む

en: Next Photo
ja: 次の写真

en: Album Index
ja: アルバム インデックス

en: Return to album index
ja: アルバム インデックスに戻る

en: Available Sizes
ja: 有効なサイズ

en: See this photo on Flickr
ja: Flickr で表示

en: Show Exif Data
ja: Exif Data の表示

en: Page:
ja: ページ:

en: Go to previous page (#page#)
ja: 前のページに行ってください。 (#page#)

en: Go to next page (#page#)
ja: 次のページに行ってください。 (#page#)

en: Options saved
ja: 設定は保存されました。

en: Cache cleared
ja: キャッシュは削除されました。

en: Flickr authorization reset
ja: Flickr認可リセット

en: Successfully set token
ja: トークンを設定してください。

en: You have not Authorized Falbum. Please perform Step 1.
ja: あなたは、Step 1 を完了していません。

en: FAlbum Options
ja: FAlbum オプション

en: Initial Setup
ja: 初期セットアップ

en: Please complete the following step to allow FAlbum to access your Flickr photos.
ja: 以下のステップを完了して、FAlbumがあなたのFlickrにアクセスするのを許可してください。

en: Authorize FAlbum with access your Flickr account
ja: FAlbumがFlickrにアクセスできるように許可をしてください。

en: Get Authentication Token
ja: トークンを取得してください

en: Clear Cache
ja: キャッシュの削除

en: Reset Flickr Authorization
ja: Flickr認可のリセット

en: FAlbum Configuration
ja: FAlbum 詳細設定

en: Enable globally
ja: 使用可能にする

en: Enables FAlbum methods to be used in any WordPress page (ex. sidebar.php).
ja: FAlbum があらゆるページで使用できるように設定します。(ex. sidebar.php).

en: Selected style
ja: スタイルの選択

en: Select the current style.
ja: 使用したいスタイルを選んでください。

en: Thumbnail Size
ja: サムネイル サイズ

en: Size of the thumbnail you want to appear in the album thumbnail page
ja: アルバムで表示したいサムネイルサイズを選択してください。

en: Albums Per Page
ja: １ページのアルバム

en: How many albums to show on a page (0 for no paging)
ja: １ページで、あなたのアルバムをいくつ表示しますか？ (0 なら全て表示します。)

en: Photos Per Page
ja: １ページの写真

en: How many photos to show on a page (0 for no paging)
ja: １ページで、あなたの写真を何枚表示させますか？ (0 なら全て表示します。)

en: Recent Images
ja: 最近のイメージ

en: How many of the most recent photos to show (0 for no recent images / -1 to show all available images)
ja: 最近の写真の表示枚数 (0 なら表示しません / -1 なら全て表示します)

en: Max Photo Width
ja: 最大写真幅

en: Maximum photo width in pixels (0 for no resizing).  The default size of the images returned from Flickr is 500 pixels.
ja: 写真の最大幅を設定します。 (0 ならリサイズしません。).  Flickr からの標準設定は、500 pixels です

en: Display Drop Shadows
ja: 影の表示

en: Whether or not to show drop shadows under photos
ja: 写真の下に、影を表示するか設定します。

en: Display Photo Sizes
ja: 写真サイズの表示

en: Whether or not to show photo sizes links
ja: 写真サイズのリンクを表示するか設定します。

en: Display EXIF Data
ja: Exif Data の表示

en: Whether or not to show EXIF link
ja: EXIF 情報へのリンクを表示するか設定します。

en: Show Private
ja: プライベート写真の表示

en: Whether or not to show your "private" Flickr photos
ja: プライベート写真を表示するか設定します。

en: View Private Level
ja: プライベート写真表示レベル

en: Set the Wordpress user level that is allowed to view "private" Flickr photos if "Show Private" is true. <br /> (0 to allow anonymous users)
ja: プライベート写真を表示できるようにレベル制限することが可能です。 <br /> (0 は全てのユーザーを許可します。）

en: Can Edit Level
ja: 編集レベル

en: Set the Wordpress user level that is allowed to edit album and photo meta data.
ja: アルバムおよび写真のメタデータを編集するレベルを設定できます。

en: title
ja: タイトル

en: Update Options
ja: アップデート
