Falbum - en to sv translation catalogue (78 entries)

en: Options saved
sv: Inställningarna sparade

en: Mod rewrite rules updated
sv: Mod_rewrite-reglerna sparade

en: Cache cleared
sv: Cacheminnet rensat

en: Flickr authorization reset
sv: Flickr-auktorisationen återställd

en: Successfully set token
sv: Koden hämtad och inställd

en: FAlbum Options
sv: FAlbum-inställningar

en: Initial Setup
sv: Första installationsskedet

en: Please complete the following step to allow FAlbum to access your Flickr photos.
sv: Slutför det följande skedet för att ge FAlbum tillgång till dina foton på Flickr.

en: Step 1:
sv: Steg 1:

en: Authorize FAlbum with access your Flickr account
sv: Auktorisera FAlbum att använda ditt Flickr-konto

en: Step 2:
sv: Steg 2:

en: Get Authentication Token
sv: Hämta auktorisationskod

en: FAlbum Admin
sv: FAlbum-administration

en: Clear Cache
sv: Töm cacheminnet

en: Reset Flickr Authorization
sv: Återställ Flickr-auktorisationen

en: Set Up
sv: Inställningar

en: Thumbnail Size
sv: Tumnagelstorlek

en: Square
sv: Kvadrat

en: Thumbnail
sv: Tumnagel

en: Small
sv: Liten

en: Size of the thumbnail you want to appear in the album thumbnail page
sv: Tumnagelsstorlek som du vill att skall användas på sidan med albumtumnaglar

en: Albums Per Page
sv: Album per sida

en: How many albums to show on a page (0 for no paging)
sv: Hur många album skall visas på en sida (0 för att visa alla på en sida)

en: Photos Per Page
sv: Foton per sida

en: How many photos to show on a page (0 for no paging)
sv: Hur många foton skall visas på en sida (0 för att visa alla foton på en sida)

en: Recent Images
sv: Senaste bilder

en: How many of the most recent photos to show (0 for no recent images / -1 to show all available images)
sv: Hur många av de senaste fotografierna skall visas (0 för inga bilder / -1 för att visa all tillgängliga bilder)

en: Max Photo Width
sv: Maximal fotobredd

en: Maximum photo width in pixels (0 for resizing).  The default size of the images returned from Flickr is 500 pixels.
sv: Maximal fotobredd i pixlar (0 att ändra storlek). Den förvalda storleken från Flickr är 500 pixlar.

en: Display Drop Shadows
sv: Visa skuggor

en: true
sv: på

en: false
sv: av

en: Whether or not to show drop shadows under photos
sv: Skall skuggor visas under fotografierna

en: Display Photo Sizes
sv: Visa fotostorlekar

en: Whether or not to show photo sizes links
sv: Skall länkar till olika fotostorlekar visas

en: Display EXIF Data
sv: Visa EXIF-data

en: Whether or not to show EXIF link
sv: Skall EXIF-länken visas eller inte

en: Show Private
sv: Visa privata

en: Whether or not to show your "private" Flickr photos
sv: Skall dina "privata" Flickr-foton visas

en: WordPress User Level
sv: Användarnivå i WordPress

en: Set the Wordpress user level that is allowed to view "private" Flickr photos if "Show Private" is true. <br /> (0 to allow anonymous users)
sv: Sätt den användarnivå i Wordpress som krävs för att visa "privata" Flickr-fotografier ifall "Visa privata" är på. <br /> (0 för att tillåta anonyma användare)

en: Use Friendly URLS
sv: Användarvänliga URLer

en: Set to true if you want to use "friendly" URLs (requires mod_rewrite), false otherwise
sv: Slå på om du vill använda "vänliga" URLer (förutsätter mod_rewrite), i annat fall av

en: URL Root
sv: URL-rot

en: URL to use as the root for all navigational links.<br /><strong>NOTE:</strong>It is important that you specify something here, for example:<br />
    If friendly URLs is enabled use - /photos/<br /> 
    If friendly URLs is disabled use -
sv: URL att använda som rot för navigationslänkarna.<br /><strong>OBS:</strong>Det är viktigt att du anger något här, som till exempel:<br />
    Om användarvänliga URLer är på använd - /photos/<br /> 
    Om användarvänliga URLer är av använda -

en: If your
sv: Om din

en: file was <a href="http://codex.wordpress.org/Make_a_Directory_Writable">writable</a> we could do this automatically, but it isn't so these are the mod_rewrite rules you should have in your <code>.htaccess</code> file. Click in the field and press <kbd>CTRL + a</kbd> to select all.
sv: fil skulle vara <a href="http://codex.wordpress.org/Make_a_Directory_Writable">skrivbar</a> skulle vi göra det här automatiskt, men den är inte det så det här är de mod_rewrite-regler som du borde ha i din <code>.htaccess</code>-fil. Klicka i fältet och tryck <kbd>CTRL + a</kbd> för att välja hela texten.

en: Update Options
sv: Uppdatera inställningarna

en: View all recent photos
sv: Visa alla senaste foton

en: Recent Photos
sv: Senaste foton

en: Tags
sv: Taggar

en: See the most recent photos posted, regardless of which photo set they belong to.
sv: Visa de senaste fotografierna, oberoende av vilket fotouppsättning de hör till.

en: View all pictures in #title#
sv: Visa alla bilder i #title#

en: This photoset has #num_photots# pictures
sv: Den här fotouppsättningen innehåller #num_photots# bilder

en: View as a slide show
sv: Visa som diaserie

en: Photos
sv: Foton

en: Taken on: #date_taken#
sv: Tagen: #date_taken#

en: Click to view next image
sv: Klicka för att se följande bild

en: Click to return to album
sv: Klicka för att komma tillbaka till albumet

en: Previous
sv: Föregående

en: Previous Photo
sv: Föregående foto

en: Album Index
sv: Albumindex

en: Return to album index
sv: Tillbaka till albumindexet

en: Next
sv: Följande

en: Next Photo
sv: Följande foto

en: Available Sizes
sv: Tillgängliga storlekar

en: Large
sv: Stor

en: See this photo on Flickr
sv: Se fotot på Flickr

en: (#num_comments# comment)
sv: (#num_comments# kommentar)

en: (#num_comments# comments)
sv: (#num_comments# kommentarer)

en: Show Exif Data
sv: Visa Exif-data

en: photos
sv: foton

en: An error occurred.  Here is the response from Flickr:\n\n#error#\n\nAnd here is the response after passing through the parser:\n\n#response#
sv: Ett fel har uppstått. Flickr svarade såhär:\n\n#error#\n\nOch här är svaret efter att det passerat genom tolken:\n\n#response#

en: Flickr server not responding
sv: Flickrs server svarar inte

en: Unable to send request
sv: Kan inte skicka förfrågan

en: Page:
sv: Sida:

en: Go to previous page (#page#)
sv: Gå till föregående sida (#page#)

en: Go to next page (#page#)
sv: Gå till följande sida (#page#)
